17.3.2017 / Gösterim Sayısı : 257

Kuduz Aşısı Kampanyası Başladı

     İlimiz Merkez ve İlçelerinde  2017 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında, 27 Şubat – 28 Nisan  2017 tarihleri arasında "Kuduz Aşılama Kampanyası" başlatıldı.

     Müdürlüğümüz tarafından kuduz hastalığı ile mücadele için sahipli ve sahipsiz tüm kedi ve köpeklere yönelik kuduz aşılama kampanyası başlatıldı. Kampanya çerçevesinde Gıda Tarım Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılarak, karnesi olmayan hayvanlara karne düzenlenecektir. Aşısız kedi ve köpek kalmaması için vatandaşların kampanya süresi içinde il ve ilçe müdürlüklerimize başvurması gerekmektedir.  

     Kuduz Hastalığı, hem hayvanların hem de insanların hayatını tehdit eden, şuur kaybı huzursuzluk ve felçler ile kendini gösteren  bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Köpek veya Kedi tarafından ısırılan kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracat etmeleri gerekmektedir. Kedi/köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aşı yaptırmayan hayvan sahiplerine 2017 yılı için  8 bin 027 TL idari para cezası uygulanması hükmü mevcuttur.İnsan ve hayvan sağlığını tehdit eden bu hastalığa karşı başlatılmış olan kampanyanın başarılı olması için 28 Nisan'a kadar kedi ve köpeklerinizi aşılatınız.   ​

''